گروه مهندسی شیمی

معرفی گروه

مهندسی شیمی را می‌توان علم طراحی و ساخت واحدهای صنعتی تولید محصولات شیمیایی با استفاده از مبانی شیمیایی، فیزیکی بیان نمود که در آن  واحدهای واکنش و جداسازی عموما وجود دارند. هدف نهایی از طراحی یک فرایند رسیدن به یک محصول با یک کیفیت مناسب می‌باشد که مورد نظر بازار هدف می‌باشد. قبل از خرید، ساخت تجهیزات و در نهایت آزمودن فرایند می‌توان با دانش مهندسی شیمی به ترکیب درصد تمامی اجزاء و مقدار انرژی و کار مصرفی در فرایند دست یافت. منابع نفت و گاز کشور یکی از سرمایه‌های ملی می‌باشد که در توسعه اقتصاد ایران نقش به سزایی دارد. افزون بر آن کشور در چند دهه اخیر سرمایه گزاری قابل‌توجهی را در زمینه پتروشیمی و تبدیل نفت و گاز به محصولات با ارزش افزوده نموده است. علاوه بر آن، در چند سال اخیر توسعه صنایع شیمیایی در کشور شتاب گرفته است. کشور جمهوری اسلامی دارای منابع سرشار نفت (رتبه چهارم)، گاز (رتبه دوم) و معادن (در ردیف 10 کشور نخست) می‌باشد. جهت جلوگیری از خام فروشی این منابع با ارزش غیر تجدید پذیر نیازمند تنوع بسیار زیاد و گسترده صنایع کوچک، بزرگ و متوسط می‌باشد. این صنایع نقش قابل‌توجهی را در اقتصاد کشور ایفا می‌کنند به‌طوری‌که درامدهای نفتی و غیر نفتی در گرو صنایع پالایشگاهی نفت و گاز، پتروشیمی، معدنی، صنایع پلاستیک، غذائی، داروئی، بیوتکنولوژی، صنایع نظامی و ... می‌باشد. ازاین‌رو طیف گسترده‌ای از علوم، رشته‌ها و گرایش‌های مختلف همچون مهندسی شیمی باید در کنار هم باشند تا اهداف اقتصادی و سیاسی محقق شوند.
اهداف رشته مهندسی شیمی
 هدف اول شامل تربیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص و مورد نیاز صنایع شیمیایی، پتروشیمایی، پالایشگاهی، غذائی، داروئی و ... می‌باشد. تربیت مربیان آموزشی و تحقیقی مورد نیاز مراکز آموزشی، تحقیقی، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و شرکت‌های کوچک و بزرگ مرتبط می‌باشد. فراگیران مهندسی شیمی در ضمن آشنایی تئوری با مباحث پیشرفته مهندسی شیمی و همچنین تحقیق عملی و مهارت محور این توانمندی را کسب خواهند کرد که پاسخگوی مسائل و مشکلات صنعتی مربوطه باشند. تقویت بنیه علمی دانشگاه در جهت پیشبرد سیاست‌های دانشگاه یکی دیگر از اهداف این گرایش می‌باشد. 
گروه مهندسی شیمی کار خود را با تأسيس مقطع کارشناسي در مهر ماه سال 1388 آغاز کرد و با پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسي ارشد در گرایش طراحی فرایند (سال 1392)، همچنین گرایش ترموسینتیک و کاتالیست (سال 1400) فعاليت خود را گسترش داد. این گروه هم­اکنون در مقطع کارشناسي و کارشناسی ارشد فعاليت دارد. کادر هیئت علمی این دانشکده متشکل از 8 عضو ثابت است که شامل 1 استاد، 1 دانشیار، 6 استادیار می باشد.
 

مدیر گروه
دکتر مجید پاکیزه